Main Menus

[ Staffs]

Not Strictly According to Seniority...

Alaka Mahabidyalaya

(A) DEPARTMENT OF ORIYA

1. Dr. Basanti Singh, M.A., Ph.D. (Sr. Lect.)
2. Kumari Sabita Mohanty, M.A. (Utkal) (Lecturer)
3. Sri Pari kshita Mallick, M.A., M. Phil, LLB. (Utkal) (Lecturer)

(B) DEPARTMENT OF ENGLISH

1. Smt. Ranjana Kumari Das, M.A. (Linguistics) J.N.U., New Delhi (Sr. Lect.)
2. Sri. Laxmidhar Kar, M.A. (Utkal).M. Phil (Utkal) Sr. Lecturer
3. Sri Promod Kumar Nayak, M.A. (Utkal) (Lecturer)

(C) DEPARTMENT OF POLITICAL SCIENCE

1. Smt. Swarna Prava Nanda, M.A. Utkal (Lecturer)
2. Prasant Kishore Parida, M.A. (Lecturer)
3. Sri Rudranarayana Mishra, M.A. (U.U) (Lecturer)
4. Sri Jyoti Prakash Samaantaray, M.A. (Ravenshaw Autonomous) L.L.B. (Lecturer)

(D) DEPARTMENT OF HISTORY

1. (Vacant )
2. Gadadhar Behera, M.A Lecturer
3. Manjulata Dash, M.A. (U.U) (Lecturer)
4. Smt Bijita Mohanty, M. A. (U.U.) (Lecturer)
5. Sri Sanjay Ku. Mishra, M.A., M.Phill, LLB (Utkal) (Lecturer)


(E) DEPARTMENT OF ECONOMICS

1. Sri Banamali Behera M.A. (Sr. Lecturer)
2. Sri Rudranarayan Mohanty, M.A., (Utkal) (Lecturer)
3. Sri Chuman Behera, M.A., (Berhampur) (Lecturer)

(F) DEPARTMENT OF SOCIOLOGY

1. Dr. S.K. Jena, M.A., Ph.D., (U.U.) (Sr. Lect.) Deployed to S.S. Women’s College. BBSR
2. Sri Akshay Ku. Beura, M.A. (Utkal) (Lecturer)
3. Smt. Sandhyarani Nayak, M.A. (Utkal) (Lecturer)

(G) DEPARTMENT OF EDUCATION

1. Biswajit Ray, M.A. ( Lecturer )
2. Smt. Sindhulata Bhuyan M.A., (Utkal) (Lecturer)
3. Sri Santosh Kumar Mishra, M.A., (Revenshaw Autonomous) B. Ed. (Lecturer)


(H) DEPARTMENT OF SANSKRIT

1. Smt Manorama Behera, Acharya, M.A. in Dharmashastra
2. Mamata Manjari Behera , M.A


(I) DEPARTMENT OF CHEMISTRY

1. Sri Akshya Kumar Bhadra, M.Sc. (Utkal) (Lecturer)
2. Sri Gadadhar Rath, M.Sc., B.Ed. (U.U.) (Lecturer)
3. Smaranika Jena, M.Sc (Lecturer)

(J) DEPARTMENT OF PHYSICS

1. Sri Himanshu Sekhar Ray, M.Sc.., PGDCA, (U.U.) (Lecturer)
2. Sri Sarat Chandra Moharana, M.Sc., (Utkal) (Lecturer)

(K) DEPARTMENT OF MATHEMATICS

1. Sri Susanta Kumar Mohanty , M.Sc., (Lecturer)
2. Sri Pradipta Kumar Lenka, M.Sc., M.Phil, PGDCA, LLB (Lecturer)

(L) DEPARTMENT OF ZOOLOGY

1. Mrs. Jolly Pattnaik, M.Sc., M.Phil, PGDCA, Diploma in Russian Language., (Lecturer)
2. Sri Baishnab Charan Sahoo, M.Sc. (Utkal) (Lecturer)

(M) DEPARTMENT OF BOTANY

1. Sri Chittaranjan Patra, M.Sc., (Utkal) (Lecturer)
2. Sri Ashok Kumar Lenka, M.Sc., M.Phil., (Utkal) PGDCA, (Lecturer)

(N) DEPARTMENT OF COMMERCE

1. Sri Jagannath Behera, M.Com, Lecturer
2. Sri Binod Bihari Baral, M.Com. Lecturer

(O) DEPARTMENT OF LOGIC

1. Prasan Kuamr Padhi, M.A. Lecturer

(P) DEMONSTRATORS

1. Sri Sudhir Kumar Jena, B.Sc., Dept. of Physics
2. Smt. Salila Das, B.Sc. [Hons] (Utkal) Dept. of Biology
3. Sri Trailokyananth Swain, B.Sc. Dept. of Botany
4. Sri Akshya Kumar Behera, B.Sc., DCA (Computer) Dept. of chemistry
5. Sri Sukanta Kumar Satpathy, B.Sc. Dept. of Physics
6. Smt. Sabita Tripathy, B.Sc. Dept. of Chemistry
7. Smt. Ranjukta Dash, B.Sc. Dept. of Zoology
8. Rashmirekha Barik, Dept. of Botany
9. Sri Ranjan Kumar Sahoo, B.Sc , Dept. of Chemistry 

(O) P.E.T

1. Sri Sanjib Kumar Mohanty, B.A., B.P.Ed.

(P) OFFICE ASSISTANTS

1. Sri Rabinandan Biswal , Head Clerk
2. Sri Gouranga Charan Mishra, Sr. Clerk
3. Sri Debendra Kumar Satapathy, Sr. Clerk
4. Sri Akshya Kumar Mishra, Sr. Clerk
5. Smt. Sagarika Pattanaik, Junior Clerk
6. Sri Jagannath Dash, Accountant
7. Sri Sukanta Kuamr Das, B.A. (PGDCA) Computer Assistant
8. Sri Ranjan Kumar Sahoo, Jr, Clerk
9. Ashok Kumar Rout , B.A, Jr Clerk
10. Jyotirmayee Satapathy, B.Sc Jr Clerk

(Q) LIBRARY STAFF

1. Sri Narayan Satapathy, Lubrarian, B.A. Dip. in Lib. Science
2. Sri Promod Ku. Jena, Asst. Librarian, M.A., B.Lib. Science

(R) LIST OF CLASS IV EMPLOYEES

1. Sri Ramesh Chandra Barik, Lab. Attendant, Chemistry.
2. Sri Karunakar Rout, Attendant, Exam, Section.
3. Sri Upendranath Nayak, Lab, Attendant, Physics.
4. Sri Bichitra Kumar Barik, Peon – Staff Common Room.
5. Syed Idrish Ali, Peon, Cycle Stand
6. Sri Biswanath Das, Lab. Attendant,, Zoology.
7. Sri Ramesh Chandra Bhoi, Peon Gymnasium.
8. Syed Tanarak Ali, Library Attendant.
9. Sri Sarat Chandra Mallick, Office Attendant.
10. Smt D. Ray, Lady Attendant Girl’s Common Room.
11. Sri Manoranjan Behera, Lab Attendant Biology
12. Sri Ashok Kumar Sahoo, Peon, Staff Common Room
13. Sri Narayan Swain, Peon, Staff Common Room.
14. Sri Gangadhar Jena, Peon, Account Section.
15. Sri Sashi Bhusan Sethy, Peon, Reading Room
16. Sri Babaji Charan Mallik, Gardener.
17. N. Bahadur, Night Watchman
18. Saraswati Mallick, Sweeper
19. Khirendranath Prusty, Gardener
20. Rasananda Swain, Night Watch Man
21. Sandhyarani Prusty, Library Asst.
22. Sagar Ranjan Dash, Peon
23. Bijaya Kumar Nayak, Peon
24. Rina Ojha, Lady Peon
25. Nirupama Bhoi, Sweeper .
26. Suryakanta Sahoo, ( Attn. Exam & General Computer Cell )


(S) IT

1. Miss Tapasmita Nayak , MCA, Lecturer .

ANANTABATA, ANAKHIA
JAGATSINGHPUR
TEL : 06724-266148